Till Nyhetssidan för Rallycross Till Rallycrossforumet :: Kalendrar rallycrosscuper


Hjälp mig att maila in länkar till cuper och serier
maila maria@motorsportivarmland.nu

2014





Global Rallycross
18/5
Barbados    
7/6
Austin (X-Games)    
22/6
Washington DC    
20/7 New York    
26/7 Charlotte    
3/8 Detroit    
23/8 Daytona    
20/9 Los Angeles    
27/7 Seattle    
5/11 Las Vegas    
       
Officiell hemsida

Götalandscupen
24/5
Finnskoga MK    
7/6
Västerås MS    
8/6
Västerås MS    
14/6
Fjärås MK    
16/8
MK Team Westom    
17/8
MK Team Westom    
30/8
Tomelilla MK    
31/8
Tomelilla MK    
27/6
Fjärås MK    
Officiell hemsida

NEZ Rallycross
21-22/6
Nysum Danmark  
28-29/6
Momarken Norge  
19-20/7
Vilkyciai Litauen  
26-27/7 Musa Lettland  
Officiell hemsida

Norrlandsveckan
13/7
Piteå    
16-17
Kalix MK    
19/7
Skellefteå MS    
Officiell hemsida

EM/VM
3-4/5
Montalegra Portugal  
24-25/5
Lydden Hill * England  
14-15/6
Hell Lånke * Norge  
28-29/6
Kouvola Finland  
5-6/7
Höljes Sverige  
12-13/7
Mettet * Belgien  
6-7/9
Lohéac Frankrike  
20-21/9
Buxtehude * Tyskland  
27-28/9
Franciacorta * Italien  
11-12/10 Istanbul Park Turkiet  
29-30/11 Cordoba eller Misones Argentina  
Alla nio deltävlingarna i Eruopa ingår i EM för Super1600 och Touringcar.

* = EM Supercar.
Kalendern i pdf
Officiell hemsida

SM
18/1
Sprint Vännäs MK SC, SN
3/5
SM Tomelilla MK SN, klass 1, 2, JSM
10/5
SM Hyllinge MS SC och SC lite
29/5
SM MK Team Westom SC, SC Lite, SN klass 1, JSM
7/6 SM Göteborg SC, SC Lite
26/6 SM Strängnäs MS SC, SC Lite, SN klass 2
12/7 SM Älvsbyns MS SN klass 1, 2, JSM
16/7 SM Kalix MK SN klass 1, 2, JSM
2/8 SM SMK Arboga JSM
22/8 SM Hyllinge MS SC, SC Lite
6/9 SM Solvalla SC, SC Lite
13/9 SM Strängnäs MS SN klass1, 2, JSM
SC och SC Lite ingår i RallyX SuperCar Scandinavia 2014.
I SN Klass 2 ingår även TC och Super1600. Samtliga tävlingar räknas i SM.

Officiell hemsida

Svealandscupen
17/5
SMK Nyköping    
7/6
Västerås MS    
8/6
Västerås MS    
28/6
Bollnäs MK    
28/6
Bollnäs MK    
2/8
SMK Arboga    
3/8
SMK Arboga    
16/8
MK Team Westom    
17/8
MK Team Westom    
20/9
Haninge MK    
21/9
Haninge MK    
Officiell hemsida

 
<< Till startsidan