Till Nyhetssidan för Rallycross Till Rallycrossforumet :: Kalendrar rallycrosscuper


Hjälp mig att maila in länkar till cuper och serier
maila maria@motorsportivarmland.nu

2015




EM-VM
24-26/4
Montalegra Portugal
1-3/5
Hockenheim Tyskland  
15-17/5
Mettet May Belgien *
22-24/5
Lydden Hill England
19-21/6
Estering Tyskland *
3-5/7
Höljes Sverige  
7-8/8
GP3R Canada  
21-23/8
Hell Norge *
4-6/9
Loheac Frankrike  
18-20/9
Barcelona Spanien *
2-4/10 Istanbul Turkiet  
16-18/10 Franciacorta Italien *
27-29/11 San Luis Argentina  

* = EM Supercar.
Officiell hemsida

Global Rallycross
31/5
St. Petersburg Florida
21/6
Daytona Florida  
5/7
US Military Base    
25/7
Detroit Michigan  
26/7
Detroit Michigan  
15/8
Washington DC    
30/8
Seattle Washington  
12/9
Los Angeles California  
13/9
Los Angeles California  
Officiell hemsida

Götalandscupen
2/5
SMK Arboga  
3/5
SMK Arboga  
30/5
Tomelilla MK  
31/5
Tomelilla MK  
13/6
Fjärås MK  
15/8
Strängnäs AMS  
16/8
Strängnäs AMS  
26/9
Fjärås MK  
Officiell hemsida

Norska Mästerskapen
9-10 maj NMK Grenland  
6-7 juni NAF Motorsport Trøndelag  
27-28 juni NMK Melhus  
29-30 aug NMK Gardemoen  
11-12 sept Indre Østfold Motorsport  

Norrlandsveckan
12/7
Kalix MK    
15/7
Skellefteå MS    
19/7
Piteå MS    
Officiell hemsida

Rally X On Ice
1/2
Örebro Örebrotravet (SM-veckan vinter)
7/2
Höljes Höljes Motorstadion
13/2
Karlstad Färjestadstravet (Rally Sweden)
13-14/3
Åkersjön Åre (Albina världscupen damer)
 
Officiell hemsida

SM/JSM
8-9/5
Volvo Race Skövde SC, SCL, Klass 2
16/5
MK Team Westom Klass 1, Klass 2, JSM
11/6
Strängnäs AMS SC, SCL, Klass 1
11/7
Älvsbyns MS Klass1, Klass2 och JSM
17-18/7
Kalix MK SC, SCL, Klass 1, Klass 2, JSM
1/8 MK Team Westom SC, SCL, Klass 2, JSM
11-12/9 STCC Solvalla SC, SCL, Klass 1 (Final SC och SCL
19/9 Götene MK Klass 1, Klass 2, JSM Final
Klassbetäckningar:
SC – Super Car
SCL – Super Car Lites
Klass 1 – Super Nationell
Klass 2 – Super Nationell 2400cc
Officiell hemsida
Officiell hemsida


<< Till startsidan