<< Till startsidan

Resultat 2014
2014


Gå direkt till resultaten:
Gren Senast uppdatarad
Rally 14-11-09
Folkrace 14-12-14
Rallycross 14-09-27
Backe 14-09-22
IS-Racing 14-04-09
Karting/Crosskart 14-09-07
Bilorientering Inga resultat än
MC Inga resultat än
Drifting Inga resultat än
Dragrace Inga resultat än
Bil-O 14-10-06
Övrigt 14-10-11
OBS! Vill ni ha med ett resultat kostnatsfritt här?
Maila då resultatlista eller länk till resultat till:

maria@motorsportivarmland.nu

Ladda hem gratis

Rally
November  
14-11-07 Kvällsrally, Stenungsunds MS
14-11-04 Slutställning Öppna Östgötamästerskappet 2014
14-11-01 Kumlasprinten, Gotlands MF BK
-"- Novemberskölden, Nässjö MK
-"- Hjerpes MaskinCentra Sprinten. Norrköpings MK
Oktober  
14-10-25 Marknadsnatta, Västra Östergötlands MK
-"- Final SSRC, Vetlanda RRC
-"- Kåtmyraslaget, Ljusdals MS
-"- Odensvängen, Östernärkes RMC
14-10-22 FM Västra BF
14-10-20 Rallymästerskapet Nedre Norra/Uppland/Stockholm, 2014
-"_ Rally FM, NNBF 2014
14-10-19 Kanonen, Eslövs MK
14-10-18 Rikspokalen, SMK Örebro
14-10-11 Tingstäde runt, Gotlands MF
-"_ Finalsprinten, Eskilstuna MK
-"- Westomsprinten 2, MK Team Westom
-"_ Fixussprinten, Rasbo MK
14-10-05 Dalboracet, Dals MK
-"- Citysprint, Vara MK, final
-"- Citysprint, Vara MK, kval
-"- Gimmersta Rallysprint, Katrineholms MK
-"- Eriksnäsbosprinten, Bolnäs MK
14-10-04 Arne och Torsten Lundhs minne, Laxå MK, Total
-"- Arne och Torsten Lundhs minne, Laxå MK, Klassvis
14-10-04 Finalsprinten, Hällefors MK
14-10-03-04 Rally Uppsala, SMK uppsala
September  
14-09-27 Granatloppet, MK Trophy/Stenungsunds MS
-"- Nybyrundan, SMK Södermanland
-" Jehandersprinte, MK Ramunder
-"- Rally Sigtuna, Sigtuna RC/MK Rimo
14-09-22 VBF Förbundsmästerskap i Rally efter deltävling 5
-"_ SSRC (Sydsvenska Rallycupen) 2014
14-09-21 Runt Mjöklpallen Pokalen, Gnesta MK
-"- C4 - Specialen, Kristianstads MK
-"- Tossebergsracet, Fryksdalens MK
-"- ABT Sprinten, Mälaröarnas MK
14-09-20 Westomsprinten till Anders J Minne, MK Team Westom
-"- Siljasvängen, SMK Hälsinge
-"- Ekratten, Asarums MK
-"- Rejmesvängen, Rönne MK
14-09-19 Rallymästerskapet Nedre Norra/Uppland/Stockholm efter fyra deltävlingar
14-09-17 Nedre Norras Rally-FM efter fyra deltävlingar
14-09-14 Rally Norduppland, Films MK
14-09-13 Ramirent Sprinten, Vallentuna MK
-"- Malmjärn Runt, Hofors MK
-"- EMK-Kannan, Eskilstuna MK
-"- TV-Svängen, SMK Hörby
-"- TV-Svängen Jubileumssprint, SMK Hörby
14-09-07 Stålsvängen, Sandvikens MK
14-09-05--06 East Sweden Rally, Östgötaklubbarna
14-09-01 VBF Förbundsmästerskap i Rally efter deltävling 4
14-09-01 DM/SC 2014
Augusti  
14-08-31 Nattkröken, Fagersta MK
-"- SSRC efter deltävling 9
14-08-30 Fönstersprinten, MK Rimo
-"- Emiltrofén, Vimmerby MS
-"- Västrallyt, SMK Trollhättan
13-08-23 Gruvrundan, Åtvidabergs MK
13-08-17 SSRC efter deltävling 8
14-08-16 Umenatten, Vännäs MK
-"- Sprintserien, Deltävling 3, SMK Motala Bil
-"- Sprintcupen efter deltäving 4
-"- Ludvika Ruschen, Ludvika MS
-"- Åre Upphill Race, Offerdals MK
-"- ARC och Tennkannan, Almunge MK
-"- Jubileumssprinten, SMK Nyköping
-"- Silverratten, Älmhults MK
13-08-10 Henning Jansson Emballage Sprinten
13-08-09 Klevabacken, Tidaholms MK
-"- Rally Killingen, Kils MK Bil
13-08-08--09 Snapphanerallyt, Hässleholms MK
13-08-08 Kvällsrallyt, Eskilstuna MK
13-08-03 Jan Rolfsons Minne, SMK Örebro
13-08-02 Viks 8:an, SMK Valdemarsvik
Juli  
13-07-28 Klappjakten, Ydre MK
13-07-27 SSRC efter deltävling 7
-"- Eckerössprinten, Ålands MK
13-07-26 Kullingstrofén, Kullings MS
13-07-19 Light-On sprinten, Jämtlands MK
13-07-12 Slottssprinten, Katrineholms MK
13-07-09--12 Midnatssolsrallyt, KAK
13-07-01 VBF FM efter deltävling 3
Juni  
13-06-29 Ljungbyhedssprinten, Lunds AC
-"- SSRC efter deltävling 6
13-06-28 Rally Edane, MK Team Westom
-"- Skilling 500, Skillingaryds MK
13-06-15 SSRC efter deltävling 5
-"- Backasprinten, Skene MS
13-06-14 Dackefejden, Wäxjö MS
-"- Guttstasnurren, Kolsva MS
-"- Kolsvarundan, Regularityklass, Kolsva MS
14-06-13-14 Kolsvarundan, Kolsva MS
14-06-09 Västra Bilsportförbundets FM efter deltävling 2
14-06-08 Kungfors Grävservice Rundan, Järbo MK
14-06-07 Trendab-Rallyt, Taxinge MK
-"- Stefans Minne, Åtvidabergs MK
-"- Vedasprinten, SMK Hälsinge
-"- Laxårallyt, Laxå MK
14-06-01 Nässjörundan, Näsjö MK
-"_ SSRC efter deltävling 4
Maj  
14-05-31 Kopparsvängen, MK Kopparberg
14-05-29-31 South Swedish Rally, SSR
14-05-29 Torsdagsrallyt, Eskilstuna MK
14-05-28 Rally-FM NNBF, efter deltävling 2, preliminärt
14-05-24 Svenljunga Super Rallysprint, Kinds MK
-"- Oknörundan, Mönsterås MK
-"- Bresontrofén, Rasbo MK
-"- Sunneracet, MK Ratten
14-05-21 Västra Bilsportsförbundets FM Rally, deltävling 1
14-05-18 Sweschakt - Sprinten, MK Rimo
14-05-17 Violenrallyt, Flens MS
-"- Vibblesprinten, Gotlands MF Bil
-"- Midsommardansen, Ljungby MK
-"- Rallly Karlstad, Karlstad MC Bil
-"- Götenerundan, Götene MK
-"- Götenerundan, Regularityklass, Götene MK
14-05-10 Totalreklamsprinten, Stenungsunds MS
-"- Morgongåvasvängen, SMK Sala
14-05-04 Brukssvängen, MSK Hammaren
14-05-04 Lille Mats Rallysprint, Hässleholms MK, Liveresultat
-"- Zabra-Rallyt, Nybro AC, Total
-"- Zabra-Rallyt, Nybro AC, Klassvis
-"- Micke Mek Sprinten, Sigtuna RC
-"- Norasprinten, Nora MK
14-05-01 Sviestadträffen, Linköpings MS
-"- Lill-Jumbon, Falköpings MS
April  
14-04-27 Torsbysprinten, MK Ratten
14-04-27 SSRC efter deltävling 2
14-04-26 Rallytravels Kong Christian Race
14-04-25--26 Rally Gotland, Liveresultat
14-04-21 Tudor City Race, Älvbygdens MK, Total
-"- Tudor City Race, Älvbygdens MK, Klassvis
-"- Emilsnurren, Vimmerby MS
14-04-19 Himmelstalundssprinten, Norrköpings MK
14-04-18 DA Transportracet, Grangärde RRC
14-04-12 AN Österbysprinten, Gotlands MF BK
-"- Dalbo Kvartsit, Dals MK
-"- Aprilsprinten, Eskilstuna MK
-"- BCA Rally, VOC Nordic West Euro Cup
14-04-06 SSRC efter deltävling 1
14-04-05 Simrishamnsknixen, Simrishamns MK
-"- Simrishamnsknixen, Regularity, Simrishamns MK
Mars  
14-03-30 Express-specialen, SMK Hörby
14-03-29 Falsterbo Rallysprint, Trelleborgs MK
14-03-09 Mullsjöcup Slutställning
14-03-08 Mullsjöcup 2, Vännäs MK
Februari  
14-02-28 Östersund Winter Rally, Jämtlands VMT
14-02-25 Rally-FM, Nedre Norras BF, efter deltävling 1
14-02-23 Örnskölden, Örnsköldsviks RK
14-02-22 Stjärnsvängen, SMK Sundsvall
-"- Dan Anderssons Minne, Wessmanklubbarna
14-02-16 Föneruschen, Ljusdals MS
14-02-15 Piterundan, Piteå MS, Total
"- Piterundan, Piteå MS, Klassvis
-"- Gnarpstrofén, SMK Hälsinge
14-02-08 Stärkesmarknadsrundan 1, Vännäs MK
14-02-06 Rally Sweden, 5-8 febr, Historic
14-02-05 Rally Sweden, 5-8 febr
-"- Shakedown, Rally Sweden
14-02-02 Härjedalsbrickan, Härjedalens AK
14-02-01 Midvintersprinten, Hällefors MK
-"- Rally Liepaja. Rally EM Lettland
Januari  
14-01-25 Påvenrundan, total, Films MK
-"- Påvenrundan, klassvis, Films MK
-"- Monitorrallyt, Ilsbo MK
-"- Mountain Rally, NMK Gol, NMK Valdres og NAF Hallingdal
14-01-19 Vännäs-Plåt Rallyt, Vännäs MK
14-01-18 SM-sprint, Vinterveckan, Vännäs MK
14-01-12 Stärkesmarksrundan 2, Vännäs MK
14-01-11 Offerdalingen, Offerdals MK
-"- Sigdalsrally, NMK Modum & Sigdal
Folkrace
December  
14-12-14 Luciarullet, Eskilstuna MK
Oktober  
14-11-06 Mossgrufveracet, MK Kopparberg
14-11-01 Novemberracet, Skene MS
Oktober  
14-10-25 Finaltävling Västkustcupen, Vara MK
14-10-19 NGK-Masters, Karlstad MC Bil, Juniorer
-"- NGK-Masters, Karlstad MC Bil, Veteraner
14-10-18 NGK-Masters, Karlstad MC Bil
14-10-04 40-årskalaset, Munkfors MC
September  
14-09-27 Guldratten, MK Ratten
14-09-21 Fias Hösttävling, Mlimits Cup, SMK Motala Bil
14-09-20 Dalhemscupen, Skene MS
-"- Fias Hösttävling, Mlimits Cup, SMK Motala Bil
14-09-14 Pengfors 27:e, Vännäs MK
14-09-14 Venacupen, Laxå MK , Slutresultat
14-09-13 Lagtävlingen, Borlänge MK, Lag
-"- Lagtävlingen, Borlänge MK, Individuellt
-"_ Venacupen, Laxå MK
-"- OK-Q8 Racet, Krokoms MK
14-09-07 Mlimits Cup, SMK Valdemarsvik
Augusti  
14-08-30--31 Femtåfestivalen, Likenäs MK

-"-

Caravanhallen-Cup, Haninge MK
14-08-30 Sponsorcupen 5, Jämtlands MK
-"- Autodelarracet, Årjängs MK
14-08-23 Kniptjärnsracet, SMK Dala Falun
14-08-16 Ove Öberg Memorial, Säffle MC
14-08-09--10 Folkracefestivalen, Piteå MS, Herrar
-"- Folkracefestivalen, Piteå MS, Damer
-"- Folkracefestivalen, Piteå MS, Juniorer
14-08-08--10 Finnskogafestivalen, Finnskoga MK, dag 3
14-08-08--10 Finnskogafestivalen, Finnskoga MK, dag 2
14-08-08--10 Finnskogafestivalen, Finnskoga MK, dag 1
14-08-02--03 2-dagars Folkrace, Älvsbyns MS, Seniorer
-"- 2-dagars Folkrace, Älvsbyns MS, Damer/Veteraner
-"- 2-dagars Folkrace, Älvsbyns MS, Juniorer
Juli  
14-07-19 Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Final Seniorer
-"- Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Final juniorer
14-07-19 Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Kval Seniorer
-"- Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Final Damer
14-07-18 Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Senior
-"- Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Damer/Juniorer/Veteraner
14-07-17 Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Senior
-"- Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Damer/Juniorer/Veteraner
14-07-16 Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Senior
-"- Folkracefestivalen, SMK Motala Bil, Damer/Juniorer/Veteraner
14-07-04--06 Tredagars, Krokoms MK
Juni  
14-06-28 Sponsorcupen, MK Nordjämnten
14-06-28 3:e deltävlingen i Värmlands Folkracecup, Årjängs MK
14-06-24 Kvällsraceserien i Bergslagen efter deltävling 2
14-06-14--15 Autoexperten Swedish Open, Jämtlands MK
14-06-14 Måab-racet, Munkfors MC
14-06-07--08 2-dagars folkrace, Skene MS
14-06-07 Sponsorcupen, Krokoms MK
14-06-06--07 Laitis 2-dagars, Vännäs MK
Maj  
14-05-31 Hylastpokalen, Haninge MK
-"- Vårracet, Likenäs MK
-"- Majracet, Årjängs MK
14-05-29 Dekaltrimsprinten, Ydre MK
-"- Folkrace Storfors Ring, Storfors MK
14-05-18 Trobbans Minne, SMK Motala Bil
14-05-17 Värmlandscupen Deltävling 2, MK Team Westom
14-05-11 Folkrace, Stenungsunds MS
14-05-10 X-Cupen, SMK AMF Årsunda
-"- Venacupen 1, Laxå MK
Rallycross
September  
14-09-27 Götalandscupen, DM/ FM, Fjärås MK
14-09-21 Svealandscupen/DM/ FM, Haninge MK
14-09-20 Svealandscupen/DM/ FM, Haninge MK
14-09-13 Rallycross-SM, finalen, Strängnäs AMS, Klass 1
-"- Rallycross-SM, finalen, Strängnäs AMS, Klass 2
-"- Rallycross-SM, finalen, Strängnäs AMS, Klass 3
Augusti  
14-08-31 Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 1
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 2
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 4
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 6
14-08-30 Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 1
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 2
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 4
-"- Götalandscupen, Tomelilla MK, Klass 6
14-08-30 DM/ FM Övre Norra BF, Lycksele MK
-"- Sponsorcupen 5, Jämtlands MK
14-08-17 Götanalndscupen/Svealandscupen, MK Team Westom
14-08-16 Götanalndscupen/Svealandscupen, MK Team Westom
-"- DM/FM samt NBD-Cup, Älvsbyns MS
Juli  
14-07-19 Norrlandsveckan deltävling 3, Skellefteå MS
14-07-17 Norrlandsveckan deltävling 2, Kalix MK
14-07-16 Rallycross-SM, Kalix MK
14-07-13 Norrlandsveckan, Piteå MS
14-07-12 Rallycross-SM, Älvsbyns MS
Juni  
14-06-29 Svealandscupen Bollnäs
14-06-28 Svealandscupen Bollnäs
14-06-14 DM/FM Rallycross Pengfors, Vännäs MK, Supernationell
-"_ DM/FM Rallycross Pengfors, Vännäs MK, 2400
-"_ DM/FM Rallycross Pengfors, Vännäs MK, 2150
-"- Götalandscupen, Fjärås MK
14-06-08 Götalandscupen/Svealandscupen, Västerås MS
14-06-07 Götalandscupen/Svealandscupen, Västerås MS
Maj  
14-05-24 Götalandscupen, Finnskoga MK
-"- Rallycross-VM, England
14-05-17 Svealandscupen, SMK Nyköping
14-05-03--04 Rallycross-VM, Portugal
14-05-03--04 Rallycross-VM, Portugal, liveresultat
-"- Rallycross-SM, Tomelilla MK, Supernationell klass 1
-"- Rallycross-SM, Tomelilla MK, Supernationell klass 2
-"- Rallycross-SM, Tomelilla MK, Supernationell klass 4
April  
14-04-13 Parallell Racet, Strängnäs AMS
Backe
September  
16-09-22 Back-SM 2014
Augusti  
16-08-17 Bergbyracet, Films MK
13-08-16 Bergbyracet, Films MK
14-08-16--17 Röforsloppet, SMK Arboga, Bil
-"- Röforsloppet, SMK Arboga, MC
14-08-02--03 Back-SM, VMT Jämtland
Juli  
14-07-10 Backtävling i Årjäng, Årjängs MK
Juni  
14-06-15 Duntisracet, SMK Motala Bil
14-06-14 Duntisracet, SMK Motala Bil
IS-racing
Mars  
14-04-09 IS-SM totalställning
14-03-29 IS-SM, Junior RM, DM, Kalix Mk, H10
-"- IS-SM, Junior RM, DM, Kalix Mk, H9
14-03-22 IS-SM, Junior RM, DM, Morjärvs MS
Karting/Crosskart
September  
14-09-07 Sprinntcupen, Västerås MS
14-09-06 Crosskart-SM,Västerås MS
Augusti  
14-08-23--24 Crosskart-SM,Östmarks MFF
Juli  
14-07-26 Crosskart-SM, Älvsbyns MS
14-07-22 Crosskart-SM, Lycksele MK
14-07-17 Norrlandsveckan deltävling 2, Kalix MK
14-07-13 Norrlandsveckan, Piteå MS
Juni  
14-06-14 DM/FM Crosskart Pengfors, Vännäs MK
14-06-07--08 SM/NEZ, SMK Arboga
Maj  
14-05-18 Sprintcupen, Haninge MK
14-05-17 Crosskart-SM, Haninge MK
April  
14-04-27 Torsbysprinten, MK Ratten
14-04-26 Ånnabodabacken, Sprintcupen, Teknis MC
MC
Inga resultat än
Drifting
Inga resultat än
Dragerace
Inga resultat än
Bil-O
Oktober  
14-10-05 Svamptåget, Södertörns Bil-O klubb
Maj  
14-05-10 Majtåget, Södertörns Bil-O klubb
Övrigt
Oktober  
14-10-11 Uthållighetstävling, 6-timmars, Vännnäs MK
September  
14-09-21 Racingspecial-Cup efter 4 deltävlingar
-"- Racingspecial, Vännäs MK
14-09-07 Racingspecial, Vännäs MK
Augusti  
14-08-09 Racingspecial i Backe, Åsele MS
-"- NSHC Nordic Six Hours Cup, Gelleråsen
Juni  
14-06-17 Racingspecial, Vännäs MK
Maj  
14-05-24 Svenljunga Super Motor Weekend, Drivers Open, Kinds MK
14-05-25 Piteparallellen, Piteå MS
 
 
 

 

<< Till startsidan